فروش و اجرای کاهگل مصنوعی یا مدرن و رنگ ساختمانی

نقش کاهگل در معماری ایرانی چیست؟

در معماری های قدیم ایرانی بخصوص در مناطق کویری مثل یزد از کاهگل برای نمای ساختمان ها، دیوارهای خانه ها و خیابان ها  و سقف خانه ها و کلیه اماکن به وفور استفاده شده است. این نماهای کاهگلی علاوه زیبایی و رنگ دلنشینی که داشتند به دلیل بازتاب حداقل نور خورشید، محافظ خوبی بین نور خورشید و ساکنین شهرهای مناطق کویری می شده اند. امروزه با گذشت سالهای طولانی از آن دوران، کسانی که علاقه به معماری قدیمی ایران و نمای کاهگل طبیعی دارند از آن برای نماهای داخلی و خارجی برخی مکان ها و حتی خانه ها و ویلاها استفاده می کنند. اما استفاده از نمای کاهگل سنتی به دلیلی معایبی که پیش تر به آنها اشاره شد منطقی نبود. امروز کاهرنگ یا کاهگل مصنوعی جایگزین خوبی برای نمونه های قدیمی هستند.

کاهگل-سنتی | کاهگل-طبیعی

این کاهگل ها بلحاظ ظاهری کاملا شبیه کاهگل قدیمی هستند. با مزیت های بسیاری از قبیل ضد آب بودن آنها، سرعت بالای اجرای آنها، عمر بالای آنها . از دیگر مزیت های مهم آن چسبندگی بالای کاهرنگ ها به تمامی سطوح است. همین خاصیت مهم خلاقیت معماران ایرانی را برای خلق نماهای جذاب با ترکیب کاهگل جدید و دیگر موارد مثل سنگ، چوب، شیشه، گچ، آجر و … دوچندان کرده است.

نقش کاهگل در معماری ایران

اندود در معماری خشتی

بناهای خشتی خانه های قدیمی قسمت قابل توجهی از بنا های ایران را در روستاها و شهرهای بزرگ و بزرگ تشکیل می داده است و هنوز هم در بسیاری از موارد کاربرد دارد. در مناطق آب و هوایی  مختلف، به خصوص در اقلیم های معتدل و کم باران و مخصوصاً در مناطق کویری به صورت کاروانسراها، بازارها، مساجد و … صدها سال مورد استفاده بوده است. 

اندود مهمترین عامل بازدارنده ی تخریب و به عبارتی یکی از راه های پیشگیری از ویرانی بناهای خشتی شناخته شده است. شناخت خوب و تجربی معماران سنتی ایران از عوامل گوناگون درونی و برونی آسیب رسان به خشت و ملات همگی به آن، او را برآن می دارد تا در زمینه ی نگهداری بهتر خشت، در پی مصالحی باشد که بهترین پوشش را برای دیوارها و سقف های خشتی فراهم کند. کاهگل باعث عدم جذب رطوبت مستقیم برخشت و سستی آن می شود. کاه همچون تاری است که در پود و دانه بندی گل نفوذ کرده و باعث عدم نفوذ آب به لایه های زیرین آن می شود. از ملات کاهگل به عنوان عایق رطوبتی و حرارتی به صورت اندود پشت بام، پوشش سطوح داخلی و خارجی فضاهای معماری خشتی، حفاظت از دیوارهای خشتی، نگهداری توفال های سقف با ضخامت مناسب، تهیه خشت خام و پوشش دیوارهای آجری استفاده می شود.

نانو کاهگل مدرن یا کاهگل های مصنوعی عایق های ضد آبی هستند که جایگزین کاهگل سنتی قدیمی شده اند و در معماری های امروز ساختمان ها و ویلاها مورد استفاده قرار می گیرند.

Call Now Button